Zábava na stole

Mám doma pár her, nechtěli byste si něco zahrát? - Stolní hry? Myslíš Člověče, nezlob se? Nebo Prší? Ne, děkujeme, z toho jsme vyrostli...

Pokud máte kamaráda zajímajícího se o hry, možná vás děsí neustálým lákáním na trávení volného času nad nějakým herním plánem a házením kostkou. Nebo jste možná zkušený hráč, který často zažívá frustraci, když ho přátelé odmítají s tím, že hry nenabízí nic zajímavého lidem disponujícím občanským průkazem.

 

Trocha historie

Zatímco v západním světě se stolní hry těší pozornosti celou druhou polovinu 20. století, u nás byly ještě donedávna běžné pouze karetní štychové hry typu Maryáš či Canasta, případně jednoduché stolní hry jako Dostihy a sázky, česká variace na Monopoly, které nešlo kvůli licenci v dané době v naší zemi vydávat. Čas se však mění a dnes již máme mnoho čistě herních obchodů, hráči mohou navštěvovat herny a setkávat se na větších herních akcích, kde mohou hrát oblíbené hry nebo pořádat turnaje. Stolní, deskové či také společenské hry mají oproti jiným zábavním médiím (film, videohry) výhodu v přímé interakci s ostatními lidmi u jednoho stolu. Pokud chcete s přáteli nebo rodinou trávit více času, jsou hry ideální formou společné zábavy. A navíc mají za sebou bohatou historii.

Dochované historické prameny povětšinou zmiňují hrdinné činy slavných mužů a žen, vědecké objevy, náboženské svátky či podpisy významných listin. Někdy máme štěstí a můžeme v nich najít informace o správě panství, množství dobytka a místních zvycích, oslavách a rituálech. Stolní hry v tomto směru zůstávají opomíjeny, avšak nálezy nám ukazují, že lidská potřeba hry je odvěká. Jako příklad můžeme uvést hru Senet, kterou hrávali starověcí Egypťané, všem dobře známé šachy či mlýny s historií sahající mnoho staletí zpět. Při prohlídce hradu Karlštejn se dozvíte o hracích kartách které byly nalezeny v jednom z komínů, patrně když se stráž namísto své práce věnovala kratochvílím a snažila se, lidově řečeno, zamést důkazy. Lidé tak koncept stolní, karetní či kostkové hry znali již před stovkami a tisíci let.

Dělení žánrů

Nemusíme ovšem chodit tak daleko do historie. Zmíněná hra Monopoly vznikla na počátku 20. století a do obecného povědomí se dostává v třicátých letech. Za druhé světové války ji dokonce spojenecká výzvědná služba používala coby prostředek k úniku válečných věznů z německých zajateckých táborů, když do nich ukrývala reálné mapy a místní peníze. Po druhé světové válce se hry začaly dělit či svým stylem přiklánět k jednomu ze tří typů - válečné, tematické neboli "ameritrash", ekonomické neboli "euro".

Válečné hry se hráli s miniaturami figurek a představovali slavné historické bitvy. Tato záliba dala vzniknout moderním figurkovým hrám (Warhammer, Infinity, Malifaux, ...), žetonkovým a blokovým válečným hrám (produkce vydavatelství GMT, Multi-Man Publishing, Worthington Games, ...) a nakonec také hrám na hrdiny (Dungeons & Dragons, Shadowrun, Traveller, ...). Tematické hry se zaměřily na vyvolání atmosféry, dobrodružství a prvek náhody. Zprvu jednoduché dobrodružné hry se časem měnily v robustní kategorii zakládající si na kvalitní ilustraci, figurkách a komponentech. Poslední kategorií jsou pak hry ekonomické. Po druhé světové válce byly v Německu mimo všechnu nacistickou symboliku zakázány také hry zobrazující či simulující válečný konflikt. Herní tvůrci to obešli tím, že začali vytvářet čistě ekonomické hry, správu farem, továren a podniků, kde vyhrávala bystrá mysl, interakce hráčů byla omezena na minimum a prvek náhody byl prakticky zcela vyškrtnut.

 

 

Moderní stolní hry

V dnešní době jsme svědky toho, jak se všechny výše zmíněné žánry opět kombinují do hybridních her, které dávají stejnou váhu kvalitě komponent, poutavému vizuálnímu zpracování i rozličným herním mechanikám. Není tak výjimkou, že můžete najít velmi přemýšlivé a náhodu takřka neobahující dobrodružné tažení hrdinů proti zlému čaroději nebo naopak správu vesmírných kolonií zahrnující náhodné vlivy počasí. Stejně tak se hry míchají s figurkovými válečnými či hrami na hrdiny. Nejnovějším přídavkem her je prvek odkazu, anglicky zvaný "Legacy". Jde o hry, jejichž hraním je sami upravujete, rozšiřujete a po určitém počtu zahrání máte zcela unikátní osobní hru, kde kopie jiného hráče může být dramaticky odlišná.

Stejně tak se s větším povědomím veřejnosti vytrácí klamavá nálepka, že hrát stolní hry je něco dětinského. Pochopitelně existují hry určené dětem nebo vhodné pro hru celé rodiny, ale stejně tak jsou na trhu hry velmi sofistikované a složité, které vyžadují značnou dávku přemýšlení, blafování, odhadu či přesvědčování ostatních hráčů. Každým rokem se tato volnočasová záliba stává větší a to i po finanční stránce, což je vidět především na herních výstavách a veletrzích. Zdá se, že stolní hry zažívají zlatý a věk a je ideální čas do jejich světa vstoupit.

Weby věnující se (mimo jiné) hrám

Deskofobie

Pokud jste zaměřeni spíše na audio-vizuální prezentaci, měli byste vědět o českém pořadu věnovaném stolním hrám, který pro vás připravují opravdoví herní nadšenci. Petr a Katka se neustále snaží přinášet novinky, zajímavé rozhovory a recenze her. To vše představuje herní pořad Deskofobie, jehož stránky a odkazy na YouTube kanál najdete na tomto odkaze: 

Deskofobie

Deskofobie_logo

Časopis XB-1

Kromě hraní her jsem o nich také psal pro magazín XB-1. Úkolem článků bylo představit moderní stolní hry širšímu obecenstvu, které o nich nemusí mnoho vědět. Pokud byste si chtěli přečíst některé z mých recenzí nebo obecných článků o hraní jako takovém, navštivte stránky magazínu:

Časopis XB-1

 

 

Komunitní weby

Deskožrout

Komunitní fórum pro všechny milovníky stolních her, databáze her, herní bazar, organizace herních akcí a mnoho dalšího najdete na:

Deskožrout

 

Zatrolené hry

Komunitní fórum pro všechny milovníky stolních her, databáze her, herní bazar, překlady herních materiálů do češtiny a mnoho dalšího najdete na:

Zatrolené hry

Herní obchody

Abych všem návštěvníkům zajímajícím se o hraní her ušetřil práci, přikládám na tuto stránku seznam všech herních obchodů v České republice. Tento seznam je tvořen všemi obchody, o kterých vím a bude průběžně aktualizován. Jestliže víte o nějakém novém obchodě, nebo jsem zapomněl zmínit prodejnu právě ve vašem městě, napište mi zprávu a já obchod s radostí přidám. Prodejny jsou seřazeny dle abecedy a v závorce je uvedeno město, kde sídlí.

 

Praha

Prodejna zaměřená na karetní sběratelské hry a figurkový wargaming. Disponuje hernou i herním obchodem, který nabízí stolní hry, karetní sběratelské hry, hry na hrdiny a figurkové hry včetně potřeb pro jejich bezpečný transport, modelování a malování.

Ostrava

E-shop s nepřeberným množstvím stolních her i her na hrdiny. V nabídce má zároveň různé doplňky a rekvizity k larpům, historickým rekonstrukcím dřívějších období, knihy a komiksy a také předměty pro fanoušky známých fantasy a science fiction světů. Obchod bohužel nedisponuje kamennou prodejnou.

Kladno

Kamenná prodejna a e-shop věnovaný všem formám hraní. Najdete zde stolní hry, RPG, videohry, válečné hry s miniaturami, potřeby pro barvení modelů a mnoho dalšího. Zároveň jde o herní klub pořádající pravidelná hraní a tematické akce.

Praha

 Tradiční kamenná prodejna s hrami a hlavolami v centru Prahy, která je propojena i s online obchodem.

Praha

Spojení herních obchodů Mephit a Tomovy hry vyústilo ve dvojici prodejen a heren v Praze. Kromě stolních her je zde i široký výběr figurkových her a her na hrdiny. Společně s tím provozuje Mpehit i herní klub, jehož akcí se můžete zúčastnit.

ograk
Praha

Pražská prodejna a herna zaměřená na figurkové válečné hry. Kromě stolů určených na hraní těchto her si můžete vybrat i z nabídky modelářských potřeb a všeho potřebného k barvení figurek.

Brno

Prodejna stolních her v Brně disponuje nejenom nepřeberným množstvím her, ale také hernou, kde se můžete scházet a vyzkoušet si herní novinky, nebo si užít své oblíbené hry.

Praha

Pražský kamenný obchod zaměřený především na nové či méně zkušené hráče a hry přeložené do českého jazyka. Pokud jste se stolními hrami teprve začali, nebo si nevíte rady s výběrem vhodného herního dárku, můžete zavítat do tohoto obchodu.

Praha

Pražská kamenná prodejna a eshop zaměřený na stolní hry. Navíc disponuje hernou, kde se pořádají různé turnaje, především sběratelských her, a představovací párty k příležitosti vydání nových her.

Praha

Online obchod s dvojicí kamenných prodejen v Praze. Svět her sice nedisponuje hernou, ale nabídku má dostatečnou, aby zaujala hráče nové i staré herní harcovníky.

Herní festivaly a veletrhy

Deskohraní (ČR)

Každým rokem mají čeští hráči možnost navštívit v Praze volně přístupnou herní akci Deskohraní. Ať už se jedná o vaše první setkání se stolními hrami, chcete si coby začínající hráč rozšířit své obzory, nebo jste zkušený hráč hledající nové soupeře a spoluhráče, na tomto pro veřejnost volně přístupném a přes týden trvajícím festivalu najdete vše, co hledáte. Více o akci se dozvíte po kliknutí na obrázek níže:

Essen SPIEL (Německo)

Největší evropský veletrh her se odehrává každý rok v říjnu v německém městě Essen. Veletrh vznikl coby setkání fanoušků stolních her a příležitost pro nákup nových kousků do herní sbírky předtím, než se specializované prodejny rozšířily po celém starém kontinentu. Velké množství novinek, vydavatelství i nezávislých vývojářů, možnost promluvit si s tvůrci a ilustrátory - to vše a mnohem více naleznete na této každým rokem větší herní události. Více se dozvíte po kliknutí na obrázek níže:

Gen Con (USA)

Největší herní veletrh ve Spojených státech vznikl v roce 1967 coby setkání fanoušků a hráčů a díky spojení s komiksy a cosplayem se stává ultimátním zážitkem pro všechny nadšence. Každý rok se tak město Indianapolis ve státě Indiana. Kromě možnosti vyzkoušet si a zakoupit nové stolní hry se zde mohou účastníci těšit také na koncerty, přednášky a konference, zážitkové hry, larpy, kostýmové soutěže a mnoho dalších aktivit. Více se dozvíte po kliknutí na obrázek níže: