Archiv událostí

Na této stránce najdete krátký přehled dřívějších akcích, které se udály v Thalesově libušínské herní noře, nebo byly Thalesem pořádány. Najdete zde fotky z akcí, reporty, zajímavosti a další nezpochybnitelně kvalitní obsah. Všem účastníkům i těm, kteří se tehdy dostavit nemohli, přeji příjemné čtení a úsměvy na tváři. 😉

RPG sezení - Numenera

(sobota 13.2.2016)

Tři dobrodruzi se vydali na cestu skrze hvozd Westwood, kde našli skupinu průzkumníků uvězněných ve zvláštní kostrukci. Našli hrdinové způsob, jak neznámý objekt otevřít a osvobodit tak bez úhony zajatce? Co potkali v lese plném pozůstatků předchozích civilizací? A našli při svém hledání něco cenného a pontecionálně nebezpečného? To vše se dozvíte v zápisu ze sezení!

Numenera (Monte Cook Games)
(Game master – Thales ; Hráči - Dejv, Khan, Rudy)

Zápis sezení

 Pro otevření zápisu sezení klikni na obrázek výše 

Kampaň - It Never Snows

(pátek 22.1.2016 - sobota 23.1.2016)

Coby správní fanoušci válečných her jsme si vyzkoušeli první pěti-mapovou kampaň zobrazující spojeneckou operaci "Market Garden" odherávající se v Holandsku roku 1944. Ze 17 kol se nám podařilo plně dohrát 5, ale i přes nedokončení jsme zjistili dost důležitých věcí a příští hraní bude nepochybně delší.

It Never Snows (Multi-Man Publishing)
(Německo– SSZGSA, Thales ; Spojenci - Trigron, Honza)

Galerie akce

It_Never_Snows

 Pro vstup do galerie klikni na obrázek výše 

71 let D-Day vylodění v Normandii

(pátek 5.6.2015 - neděle 7.6.2015)

Uplynulo již 71 let, co se odehrála největší vyloďovací operace v historii válečných konfliktů. K připomenutí tohoto data jsme se sešli nad hrou Normandy '44 od Marka Simonitche a společnosti GMT. Fotografie budou k dipozici v sekci galerie a obsáhlý zápis bude brzy doplněn.

Zápisy z hraní

1) Normandy '44 (GMT Games)
(Německo– KungPao, Trigron; US - SSZGSA, GB + Kanada – Thales)

 

71letDday

Oslavy dne osvobození II.

(čtvrtek 7.5.2015 - neděle 10.5.2015)

 Po loňské úspěšné akci nám vzniká hezká tradice výročních setkání a hraní. Tentokrát se nám rozšířil seznam zúčastněných a hraní se neslo hlavně v duchu her více hráčů. Opět parádní akce, jenom oproti loňskému dietnímu setkání bylo letos jídla trochu méně a v jiném složení, než by bylo třeba. Do příštího ročníku napravíme. 😉

Zápisy z hraní

1) Čtvrteční večer: Boudicca: The Warrior Queen (Against the Odds)
(Thales – Řím, SSZGSA – Boudicca)

Povstání barbarů bylo zprvu nenápadné a římské legie na domnělé lokální nepokoje odpovídají pomalým přesunem k ohniskům bojů. Z míst poblíž barbarských hord prchají první civilisté, ale jsou dostiženi a zmasakrovány mezi osídleními Camuludunum a Londium.

XX. římská legie Valeria naráží na první vzbouřence a v rychlé bitvě je na hlavu poráží. Na horizontu směrem od Iceni se však vynořuje armáda v čele s Boudiccou a počtem bezmála dvakrát převyšuje římskou legii, která se následně stahuje a čeká na posily ze severní částí britského ostrova.

Zprvu se zdálo, že na sever míří i Boudicca a tak se čerstvé dvě legie vydávají na sever připravit na ni past. Ta ovšem vyčkává a napříč mapou probíhají jenom menší potyčky, z nichž se barbaři snaží rychle vyvázat a prchnout mimo dosah silných Římanů. Přesto se další kmeny na jihu ostrova přidávají ke vzbouřencům a vypalují města jedno po druhém rychleji, než dokáží rychle pochodující legionáři reagovat.

Boudicca se konečně vydává na sever v doprovodu jednoho ze vzbouřených kmenů, ale šikovným manévrem se skrývá za korytem řeky před dvojicí spojených legií, které se jí hodlají postavit. Doprovodný kmen je zahnán třetí legií do bažin a neschopen prchat dále je v krvavé bitvě rozprášen. Boudicca ovšem kvapně uhání na jih a využívá tak chybu římského velení, které si příliš pozdě uvědomilo léčku, do které se následováním barbarské hordy samo chytilo. Kvapně se pohybující vojáci pod velením válečnice plení slabě chráněná města, zatímco je po celou dobu zoufale stíhána dvojicí legií.

Na poslední chvíli přichází ze západu II. legie Augusta, která se ihned zapojuje do bojů proti vzbouřencům, čímž zachrání před vypleněním města Aquae Sulis a Lindinis. Přichází však příliš pozdě na zastavení barbarského řádění Boudiccy a její armády. Když konečně dojde ke střetu dvojice legií s Boudiccou u města Durobrivae, je sice barbarská síla zahnána na ústup, ale ztráty pro Římany jsou tak velké, že je vše v Římě považováno za jasnou prohru a začíná stahování vojsk i římských obyvatel z málo perspektivního a bohatého ostrova.

Účastníci akce:

Thales
SSZGSA
KungPao
Siaron
Erezka
Trigron
Satan

 

Galerie akce

4ae49c2e7c9b4891e0545f3843a2e9458fd204a0eacaa44b32eda2c4b2bf61fb

 Pro vstup do galerie klikni na obrázek výše 

2) Pátek: Bastogne: Screaming Eagles under Siege (Multi-Man Publishing)
(Thales - US, SSZGSA - Německo)

Nečekané protiofenzíva Němců začíná útokem z východu, kdy silná německá vojska bez velkého odporu překvapených amerických jednotek zabírají města Bourcy, Benonchamps a obkličují obránce u městečka Longvilly. Dělostřelecká příprava obou stran se povětšinou míjí účinkem, ale Němcům se daří vytvořit mohutným úderem první průlom v obrané linii Američanů poblíž Longvilly.

Na pomoc obráncům je však kousek západně od města Bastogne vysazena 101. výsadkářská divize a rychle postupuje na východ na pomoc obráncům, zalepit díry a pokrýt křídla nepřátelského postupu. Vzniká obranná linie mezi městy Bourcy – Longvilly – Benonchamps. Následuje pokus o spojeneckou protiofenzívu, ale není znát posun. Během následujících těžkých bojů se linie prakticky nepohne, pouze přibývají ztráty.

Nečekaný útok německého obchvatu z východních lesů a okolí městečka Niederwampach měl za následek rychlý postup nacistických mechanizovaných jednotek až k hranicím města Bastogne, které je v této chvíli hlídáno pouze záložními pěšími jednotkami. Zatímco většina boje se zaměřuje na intenzivní střet u Longvilly, dělostřelecké jednotky umístěné v záloze zpozorovaly postup Němců na Bastogne a ihned na ně pálí ze svých děl. Němci obsazují Bastogne kromě středu města, kde se srdnatě brání poslední američtí vojáci. Američané odpovídají stažením jednotek a vpádem do Bastogne, kde po tvrdých bojích drží obě strany polovinu města.

Němcům se daří i poblíž Bourcy, kde prohlubují průlom, než se jejich silné jednotky stáhnou k jiným bojištím. Spojenci sice obkličují část útočníků, ale tvrdé boje u Bastogne a Benonchamps nepřinášejí ani jedné straně rozhodující výhodu, ačkoliv Němci pomalu ale jistě postupují směrem na městečko Mageret.

Benonchamps konečně podlehlo německému náporu a jižní část bránící před tím stejným u Bastogne je zničena. Zoufalí spojenečtí obránci se snaží udržet Mageret. Znovudobíjení Bastogne Američany je usnadněno stažením dalších dvou německých divizí – Coch a Fallois. Když už si však obránci mysleli, že mají vyhráno, začali ze tří směrů proudit další německé posily, což vyústilo především ve velikou konfrontaci jednotek u vesnice Brass.

Útočníci dávají do boje veškeré své síly, což se projevuje obsazením Noville i průlomem mezi městečky Mageret a Benonchamps.Us jednotky seč stahují do obranných pozic blíž městu Bastogne a při střetu s Němci u vesnice Neffe je zcela eliminují. Následně některé jednotky vytvářejí obranou pozici v lesích severně od Bastogne, kde se snaží vyhnat existující německé jednotky a zabránit dalším v cestě do Bastogne.

Německé jednotky KG jsou staženy a nahrazeny divizí Lehr, která kvapně obsazuje uvolněné městečko Noville a rychlým přesunem vpadají do zad US jednotkám držícím severní křídlo linie u Bourcy. Ve stejnou dobu se na obloze vyjasňuje a objevují se první spojenecká letadla, jejichž útoky ale postrádají efektivitu.

US jednotky se zoufale snaží získat znovu kontrolu nad Bastogne, ale nejsou příliš úspěšné. Německé dělostřelectvo dál v hojném počtu poškozuje americké zálohy a následné útoky se nemilosrdně zakousávají hlouběji a hlouběji do obranných linií.

Konec hry přichází na začátku 8. kola, kdy US drží pouze dva ze šesti hexů Bastogne a smyčka kolem překvapených US jednotek se pomalu, krvavě a jistě uzavírá. Hra končí, když Německo dosahuje 15 vítězných bodů.

3) Sobota: It Never Snows (Multi-Man Publishing)
(Německo - SSZGSA, Thales; Spojenci - KungPao, Trigron)

1944 - Operace "Market Garden" - Holandsko
Pozn.: Při setupu byly krátce ztraceny všechny holandské mosty. Po společném úsilí byly nalezeny u Bastogne.

Úkolem Němců bylo udržet město Nijmegen, přes které by mohli Spojenci pokračovat směrem do Německa, stejně jako obrana klíčových mostů a jejich případné zničení.

Německé jednotky začaly na pozicích ve vesničkách Kleyen, Wyler a Ubbergen a část posádky si užívala den v jižní a východní části města Nijmegen. Z ničehonic se na neby objevují výsadkářská letadla a zatímco 505th výsadková se bez problémů snáší na rovinu mezi vesničkami Bredeweg, Grafwegen, De Horst a Groesbeek, 504th se boří do bahna polderů u vesniček Nederasselt a Heumen. V zatopených bažinatých oblastech se v hrůze topí 4 stepy výsadkářů. Mezitím se 505th vydává na západ k Nijmegenu a na sever k obsazeným vesničkám v přípravě na odříznutí města.

Jednotky 504th se po vyhrábání z polderů snaží obsadit některý z mostů, ale jak u Nederasseltu, tak u Heumenu přicházejí jenom coby diváci odpálení velkých konstrukcí a jejich zřícení do chladných říčních vod. Štěstí mají až u Meldenu, kde se Němcům pro navlhlé kabely nepodařilo odpálit most včas. Mezitím se stupňuje severozápadní tlak 505th na překvapené německé jednotky. Těm ovšem přichází na pomoc dělostřelectvo Wehrmachtu i SS divizí a dává o své přítomnosti rychle vědět. Následně obsazuje střed Nijmegenu a další klíčová místa pro zastavení spojeneckého postupu.

Výsadkáři se dále posunují na linii řeky Waal a snaží se obsadit další mosty. Jejich letecká podpora mezitím intenzivně útočí na Nijmegen, kde ničí odkrytá německá děla ve středu města. Pod tímto krytím a vytížením obrany města na druhé straně se americkým ženistům podařilo odstranit v tichosti nálože z mostu u Ravensteinu. Stejná akce jim nevychází u Hatertu, ale rychlý postup překvapil Němce natolik, že ndokázali zničit včas železniční ani silniční most na samém jihozápadním okraji města. Na druhé straně se malá německá jednotka Kriegsmarine dostala do obklíčení ve vesničce Kranen a po urputných bojích padá i poslední člen jednotky zasažen americkými kulkami.

Němci se již dokázali vzapamatovat z nenadálého útoku a směrem od Německa přijíždějí posily, které dostávají 505th do obklíčení. Odříznuti od velení I zásob se Američané rozhodují pro upevnění pozic a udržení namísto dalších výpadů. Další jednotky zdobené známým černo-bílým křížem přijíždějí ze severu, obsazují Nijmegen a vytváří obraný val na nezničených mostech přes kanál spojující koryta Waal a Maas. Stejně tak se vydávají jednotky dál na západ, kde obsazují převozy přes proudy řeky Waal. Wehrmacht se přeskupuje k protiútoku a zničení obklíčených výsadkářů.

Američané se s pomocí letecké podpory zoufale snaží prolomit obklíčení, což se jim u jednoho malého vzdáleného můstku přes řeku Maas podaří a vytvoří si tak velmi křehké spojení se zásobováním a velením. Velitelé obklíčených jednotek se snaží marně prorazit u lesů jižně od Groesbeeku a snaží se ztupit ofenzivu Němců, která vede ke ztrátám na obou stranách, ale Němce nezastavuje. Ti naopak zatlačují spojenecké vojáky dál od města a připravují protiútok s cílem obsadit nezničené mosty u Nijmegenu. Spojenecká letecká podpora nepřináší vytoužené výsledky a vyhlídky Němců se každou chvíli zlepšují, protože na cestě k dalšímu posílení pozic již vrazily pancéřové SS divize blížící se k Nijmegenu ze severu.

Dění na bojišti se ale mění každou minutou, když přijíždějí bránícím se výsadkářům na pomoc britské tankové a mechanizované divize. Prorážejí blokádu u vesnic Riethorst, Molenhoek a Bredeweg, načež se doteď útočící Wehrmacht přeskupuje na jihovýchodě Nijmegenu do pozic výhodnějších pro obranu. To samé ovšem neplatí o jihozápadním mostu u okraje města, kde Němci útočí a úspěšně ničí spojence a cestu přes kanál obsazují.

Spojenecká ofenziva začíná mohutným leteckým útokem, který se ovšem zcela míjí účinkem (pozn.: 9 náletů s nutností podhodit 4 či 5 na šestistěnné kostce = 6x hod 6 a následné 3 zásahy vyžadující druhý hod s co nejvyšší hodnotou končí s kostkami ukazujícímu jedinou osamocenou tečku a tudíž nejmenší možnou efektivitu útoku) a US jednotky tak odstupují od německých obranných linií a čekají na přeskupení s přijíždějícími tankovými divizemi. Následné první útoky nevedou k žádnému zásadnímu vítězství, ani proražení obrany, která se v podání Němců naopak stahuje a ztužuje před Nijmegenem, to vše za silné podpory dělostřelby, pod jejíž rouškou se obránci stahují z dohledu amerických a britských jednotek, takže Spojenci nemohou využít svou dělostřelbu.

Začíná skutečná ofenziva spojeneckých jednotek na všech stranách frontové linie od vesničky Wyler na západě, přes jižní lesy u Bergenu až po most přes kanál na západě Nijmegenu. Německá odvaha vůči přesile je ovšem zdrcující a slabé pěší jednotky vybavené pouze prostými panzerfausty dokázali zahnat na ústup početně mnohem silnějšího soupeře u nezničených mostů, lesích poblíž vesnice Wyler I na jihu Nijmegenu. Spojenci se mezitím snaží postavit most přes řeku Maas, aby mohli lépe zásobit jednotky v centru bojů. Další útoky už vedou k prolomení německé obrany na jih od Nijmegenu. 

Německá dělostřelba na obsazený most způsobila více pozdvižení než ztrát, ale ke zpomalení útočníků stačila. Stačila přesně na to, aby si obránci vydechli a byli doplněni čerstvými jednotkami SS posilujícími obrané pozice kolem Nijmegenu. Spojenci doufající v rychlé proražení už ase smiřují s táhlejšími boji o každý metr a zasypávají obránce třetí říše dělostřeleckou palbou I leteckými nálety v okolí vesnice Beek. I přes tento tlak se německým pěšákům I napodruhé podařilo odrazit útok silnějších a početnějších takonvých divizí. Nic se však neobejde beze ztrát a počty Němců se pomalu snižují.

Hra končí v 8. kole, kdy Spojenci stojí před branami Nijmegenu, ale výsledek je těžké určit, protože německá obrana je i přes značný tlak stále pevná a stíhá doplňovat vyčerpané jednotky čerstvě příchozími SS divizemi.

Za svobodu a demokracii! I.

(pátek 14.11.2014 - pondělí 17.11.2014)

Den boje za svobodu, demokracii a mezinárodní den studenstva. Ideální termín pro herní akci, neboť to jsou mnohdy právě studenti, kdo tvoří dle stereotypních představ jádro hráčstva. Ať už je tato představa pravdivá či nikoliv, prodloužený víkend je ideálním časem pro setkání přátel, hraní dobrých her, pití kvalitních nápojů a nasycení hojnými pokrmy.

Účastníci akce:

Thales, Lenka, Satan, Elnie, Pitrs, Ella, DD., Muf, dd, Erezka, Siaron

Hrálo se

Bohužel jsme zápisy moc nedělali a hrála se spousta her v různě se míchajících a měnících skupinkách. Víme alespoň, jaké hry se hrály:

Abraca... what? / Beasty Bar / Dice Brewing / Gaia / Heroes of Normandy / Imperial Settlers / Quantum / Race for the Galaxy / Space Station / Twilight Struggle / Studená válka (pozn. hodně!)

Fat Man párty

(čtvrtek 7.8.2014 - neděle 10.8.2014)

Tato akce vznikla původně značně náhodou - zkrátka se znenadála souhrou osudu objevil volný víkend, který se ideálně hodilo vyplnit hraním kvalitních her. Hledal jsem nějaké vhodné výročí, aby měla akce šmrnc a také název a skutečně jsem brzy objevil datum 9. sprna coby shození bomby "Fat Man" na japonské město Nagasaki v roce 1945. Vypsal jsem tedy událost a zbytek je historií.

Účastníci akce:

Thales, Elnie, Siaron, Trigron, Satan

Zápisy z hraní

1) Čtvrteční večer - páteční odpoledne: Supreme Commander 
(Thales - SSSR; Siaron - Německo; Trigron - Francie, Velká Británie, USA; Satan - Itálie)

Německo se hned zpočátku nevěnovalo Polsku a svou pozornost zaměřilo na Francii. Za pomoci parašutistického výsadku Němci rychle prošli skrze Benelux i Francii. Následně za oběť postupně padaly další státy Evropy, což očividně imponovalo Rumunům, Finům a Maďarům, kteří se rychle přidali. Polsko padlo záhy poté a následný tlak na SSSR vyústil v krvavou stezku napříč východními oblastmi až k Uralu. Mezitím se Němci dvakrát pokusili vylodit v Anglii, ale v obou případech byli zahnání zpět do studených vod Gibraltarského průlivu. To však stačilo Španělsku a Itálii k připojení se k Ose, pádu Portugalska, svobodným územím Vichy a Gibraltarem. Následně padl po tuhém boji i Britský spojenec Řecko a následně Turecko. Rok trvající boj o Moskvu německé armády konečně zakončily úspěchem v poslední letní měsíc roku 1942. Po zhroucení SSSR, vybudovaném monstrózním atlantickém valu na celém západním pobřeží Evropy a slabou pozicí Velké Británie se Spojenci vzdali a požádali o mírová jednání.

2) Páteční odpoledne: Band of Brothers: Ghost Panzer (Worthington Games)
(Siaron - Německo; Elnie - SSSR)

Vyzkoušení ukázkové hry - první naučný scénář s pár pěšími jednotkami a obsazením domu. Na jedné straně hra trpěla mou neznalostí pravidel, které jsem při vysvětlování i během hry musel dohledávat. Na druhé stráně byly zcela haluzní hody Elnieho, který zprvu házel pouze devítky a desítky, načež Siarona převálcoval nekonečnou řadou jedničkových hodů, kdy ani stav "Fully supressed" nebyl překážkou. Do dalších hraní je ale nutné více pročíst pravidla.

3) Páteční odpoledne: Combat Commander: Europe (GMT Games)
(Thales - Německo; Elnie - SSSR)

První scénář - Fat Lipki, který začal už netradičním počátečním rozložením sil a byl zřejmě zatím nejepičtějším konfliktem. Při prvním ne zcela dobře zorganizovaném postupu Němců došlo hned zpočátku k prvním ztrátám, načež se jednotky musely před ruským kulometem ukrýt v lese a domě vedle sadu. Následovala nepředstavitelná bitva, během níž se miska vah obracela tu na jednu, tu na druhou stranu. Brutální německé útoky byly odráženy opět Elnieho šílenými hody (a to tu nejsou klasické kostky!) a události zasahovaly nečekaně do dění. Rusové už svírali zoufale se bránící Němce jako ve skřipci, když ještě přišel další společný cíl v podobě obsazení vzdálené budovy, což bylo oceněno rovnými deseti body. Rus měl zrovna poblíž svou jednotku a dům obsadil. Hra vypadal pro bránícího Němce naprosto špatně. Několika silnějšími útoky a především častými pokusy o routování jednotek se Němcům nakonec povedlo útočníky udržet od domu a dokonce měli štěstí, kdy vedle bodovaného domu dopadla puma a zranila sovětskou jednotku. Konec hry znamenal první hod na náhlou smrt, potažmo ukončení scénáře, který ještě neproběhl, ale vyhnal zraněnou jednotku z bodovaného domu. Následně byl Elnie donucen k opětovnému spuštění posunu času a tentokrát již náhlá smrt hru ukončila s vítězstvím Němců, kterým se podařilo splnit svůj cíl a udržet budovu. Hra plná nečekaných zvratů, urputného boje a silného příběhu plného naděje, zklamání, odvahy a zbabělosti i kruté náhody války.

4) Páteční večer: Twilight Struggle (GMT Games)
(Siaron - SSSR; Elnie - USA)

Boj dvou ideologií a velmocí o nadvládu nad světem před chvílí začal a o jeho průběhu se více dozvíte v dalším zápisu. Pozn.: Doplní Siaron či Elnie, neboť já jsem v danou chvíli zajišťoval Supply Line a následně si zvedal hodnoty pro moral check osvěžující sprchou.

5) Sobotní dopoledne: Twilight Struggle (GMT Games)
(Siaron - USA; Thales - SSSR)

Oproti včerejší hře neměl Sovět tak razantní nástup, ačkoliv Evropu ovládl velmi rychle včetně velkého rozšíření socialistických myšlenek v Itálii a Francii. Američan si však nenechal nic líbit a odpovídal stejně tvrdě na každou sovětskou snahu o šíření vlivu po světě. Ačkoliv korejská válka téměř neproběhla a celý poloostrov byl sjednocen pod rudým praporem, ve zbytku Asie se komunismu moc nedařilo a po spojenectví Indie a Pákistánu s USA zbylo Rusku jenom paběrkování v nehostinném Afghánistánu. Afrika a blízký východ se taktéž klonil spíše k demokratickým projevům anglicky hovořících státníků. Situace v jižní a střední Americe byla přesně opačná. S příchodem Che Guevary a Fidela Castra se rudá barva šířila od hranic Spojených států jako lavina, která se prohnala až do nejjižnějšího cípu jižní Ameriky. Následný tlak v Evropě, kde sovětská doktrína jasně dominovala, demokracie s obtížemi ustála, aby se následně opřela do nevídané protiofenzivy, která znamenala revoluční vlny a ztrátu jasného vlivu nad velkou částí zemí. V poslední fázi války došlo na stržení berlínské zdi sjednocení Německa, jak ho známe z historie. Body se Sovětům neúprosně ztrácely pod rukama, až osud sovětského režimu v poslední možné zahrané kartě hry USA vytasilo svou tajnou zbraň v podobě válečných her. Jak tématická prohra to pro naší akci byla.

6) Sobotní večer: Supreme Commander (GMT Games)

(Elnie - Velká Británie, Francie, USA; Thales - Německo; Siaron - SSSR)

Počáteční invaze do Polska Němcům ještě vyšla, ačkoliv Poláci kladli značný odpor a Varšava padla až v zimních měsících roku 1939. Následně se pozornost Německa obrátila k dlouholetému nepříteli v podobě Francie a armády wehrmachtu se v hojném počtu hromadily u hranic v Porýní. Maďarsko poznalo v Třetí říši silného spojence a přidalo se, zatímco o kousek dál pokračovaly diplomatické rozhovory s Rumunskem. Itáli situaci sledovala zpovzdálí a v předtuše kořisti si připravovala vlastní vojenskou sílu. Rok 1940 začal a němečtí generálové usoudili, že nejlepší bude zaútočit skrze státy Beneluxu a po severní hranici Maginotovy linie. Vyhlášení války vyvolalo silnou reakci, během které se na obranu připravily nejenom jednotky Belgie a Holandska, ale také Francie a Velké Británie. Následovalo krvavé léto, během něhož byl postup plánovaného blitzkriegu zpomalen bezmála do podoby Velké války před dva a dvaceti lety.

Za velkých ztrát a vyčerpávajících bojích na obou stranách nakonec Holandsko i Lucembursko podlehlo a pomalu se začala hroutit i Maginotova linie. Obránci však způsobovali Němcům takové ztráty, že na to útočící armády reagovaly pouze doplňováním jednotek bez znatelného sílení. Částečnou změnu znamenal až vstup Itálie do války. Milovníci těstovin obsadili přístav v Marseille, Lyon a spěchali k Paříži na pomoc německému spojenci. Následovala krvavá bitva o Paříž, kterou bránily Francouzi za značné pomoci Britů a především jejich letectva. Rus mezitím celou situaci pozoroval a z počátečních obav z potřeby obrany matičky Rusi se velmi brzy stalo spřádání ďábelských plánů k vlastnímu útoku a rozšíření území. Mezitím přišla zima roku 1940 a konflikt opět připomínal zákopovou válku.

Léto 1941 mělo být konečnou ofenzivou proti hlavnímu městu Francie, ale Rusko využilo příležitosti a vyhlásilo válku Německu a Polsku. Druhé jmenované území rychle obsadilo a smetlo hlídkující armády ve Varšavě i Poznani. Armádní velitelství v Königsbergu stačilo jenom odeslat zprávu o pomoc, než se zcela odmlčelo a Třetí říše přišla o východní Prusko. Náhle otevřená východní fronta vyžadovala přítomnost německých vojsk, takže značná část veteránů ze západní fronty byla převelena na východ. Boj o Paříž zůstal z větší části na bedrech Italů. Rus zároveň začal útočit na německé spojence, což znamenalo zpečetěný osud srdnatých vojáků Rumunska i Maďarska. Mezitím v Africe Itálie podlehla Britům a jejich spojencům v Tobruku a Tripolisu, čímž duce přišel o Libyi. Následoval pokus Spojenců o vylodění na italských březích, který byl za cenu velkých ztrát na straně špagetožroutů odražen.

Je začátek roku 1942. Rusko ovládá německé území na linii Vídeň - Praha a buší na brány Berlína. Italové se zoufale stahují z Francie na obranu vlastního území a Francouzům přicházejí na pomoc americké tanky, které nerušeně přeplouvají Atlantik. Poslední německé jednotky jsou převeleny k obraně vlasti a za sebou nechávají pouze malé jednotky, které se zakopávají v Rotterdamu a na západní hranici Rýna, aby zpomalily postup Spojenců. Nic platné, v létě hoří Mnichov, Essen a Itálie po těžkých bojích na dvou frontách (Jugoslávci s Rusy z východu, Francouzi s Američany ze západu) kolabuje. Pevnost Berlín padne v polovině léta 42 a německé jednotky v posledním obrany schopném městě Hamburku se po zprávě, že Vůdce je mrtev, vzdávají.

7) Nedělní dopoledne až odpoledne: Twilight Struggle (GMT Games)
(Elnie - SSSR; Thales - USA)

Další boj dvou supervelmocí nabral hned zpočátku nečekaný spád, když Američané využili nepřipravenost Sovětského svazu a svou agresivní politikou hned po druhé světové válce začali šířit svůj vliv po Evropě, Asii a Blízkém východě. Překvapenému Sovětovi zůstávaly oči pro pláč i v následujících několika letech, kdy se proti němu spikly snad všechny události na světě. Ačkoliv východní blok Evropy a Blízký východ společně s Asií pomalu přicházeli k myšlence vyzkoušet pod sovětským vedením myšlenky komunismu v praxi, stále se našel háček hrající do ruky Američanům. Pouze korejská válka proběhla pro rudé naprosto hladce a celý poloostrov se sjednotil pod rudým praporem. Američané však i nadále kazili plány a díky špehům nebo intervencím se jim dařilo znehodnocovat jakékoliv snahy o prosazení a následné získání celosvětového ohlasu a kladných bodů.Pro Rusy se vše vyvíjelo špatně, až přišel americký prezident Nixon a s ním se USA muselo zaměřit na problémy ve své vlastní zemi, čímž značně utrpěla angažovanost ve světě. Za neaktivnosti se celý svět pomalu dostával do spárů Sovětského svazu a když se politika v USA konečně ustálila, svět už nebyl nadšeným příjemcem demokracie. Asie se stala hrdým představitelem opačného světonázoru a dokonce západní země Evropy se již začínaly klanět před srpem a kladivem. Zdálo se, že vítr se obrací a americký výpadek v zahraniční politice bude smrtící. Celou věc zachraňoval intenzivní vesmírný program, ve kterém USA uhánělo vpřed a dokázalo dostat muže na oběžnou dráhu, zatímco Sověti neviděli v tomto směru velké výhody. Když už se zdálo, že na konci století bude bude na světě spíše rudá než modrá, přišla jedna z největších tragédií jaderné energetiky - ukrajinská jaderná elektrárna v Černobylu při riskantních zkouškách nevydržela a následná exploze šokovala svět. Sovětům se plán začal hroutit, když ztratilo vliv ve Východním Německu, Polsku i Francii. I přes veškerou snahu se z této tragédie sovětský režim nevzpamatoval a posledním hřebíčkem do rakve mu byl projev amerického prezidenta Ronalda Raegana, ve kterém označil SSSR jako "An Evil Empire"

Oslavy dne osvobození I.

(čtvrtek 8.5.2014 - neděle 11.5.2014)

První akce v herně (nebo alespoň od té doby, co má jakousi organizovanou podobu) a zároveň první ročník herní akce zaměřené na válečné hry, který vznikl coby originální herní oslava vítězství a ukončení 2. světové války v Evropě. Datum navíc ideálně spojilo prodloužený víkend a účast i zábava byla parádní.

 

Zápisy z hraní

1) Supreme Commander (GMT Games)

(Trigron - Francie; SSGSA - Velká Británie + USA; Siaron – SSSR; Thales – Německo; Trohat – Itálie)

Pohled Siarona

Tak máme za sebou další hru, tentokrát jsme ji v podstatě dohráli. Na to, že jsme začali někdy po obědě ve 2 s vysvětlováním pravidel, jsme skončili druhý den v 9 večer ve 30. (!!) kole kdy americké tankové armády vyčistily Berlín, ale teda fakt Stalinovi před nosem. Co mě překvapilo, bylo, jak hrozné monstrum dokáže Rusko být, když přejde do ofenzivy v nečekanou chvíli. Thalese jsem zastavil s prvním bahnem podzimu 41 cca 200 kilometru od Moskvy (2-3 hexy), obrovskou roli v tom sehrál Smolensk, který obléhal snad půl roku a stejně nepadl (vázal poměrně nepříjemně jeho síly a omezoval pohyb). S prvními letními paprsky jsem zahájil mohutnou protiofensivu do nepřipravené obrany a za ty 4 letní tahy jsem zahnal Němce od Smolensku až za Vislu. Největší masakr nastal 3. letní tah, kdy kumulované škody z obou front činily pro osu 19 stepů, ale průměrně to bylo co kolo tak 12-15 stepů.

Jinak pro 5 ta hra opravdu není, Francie v podstatě nemá šanci přežít rok 40, pokud Němec neobrátí pozornost na Rusko od začátku a nemá pak co dělat. Američan je sice posléze macatý power, ale dá se to rozumně zvládnout i s těmi Brity naráz. Ital se taky většinu hry nudí. Ideálně 3 hráči - Osa, Rusko a západní spojenci. Maximálně 4. hráč, pokud mu Němec přenechá starost o západní frontu, jakmile začne řešit Rusko. Dohrávali jsme cca od 15. tahu ve dvou, Thales osu, já Rusko a spojence a taky to šlo, i když teda bylo znát, že by se po příchodu Amíků už třetí hráč hodil.

Účastníci akce:

Thales
SSZGSA
KungPao
Siaron
Polda
Trigron
Satan
Trohat

 

Galerie akce

Den osvobození I

Pro vstup do galerie klikni na obrázek výše 

Pohled Thalese

V první řadě mne mile překvapila jednoduchost pravidel, která ovšem nabízí dostatečnou komplexnost. Další věcí je ohromná volnost, ve které jsou pouze načasované události jako dostupnost nových armád, posily, změny příjmu, zapojení států do války apod. Opravdu je na vás, zda budete následovat historii, nebo zkusíte udělat věci jinak. Hra vás ovšem nepatrným způsobem trochu směřuje alespoň zhruba historickými událostmi, přičemž jejich narušení není nijak trestáno, jako spíš představuje z konfliktu vyplývající následky (např. změny naklonění minoritní států k Ose nebo Spojencům), které mi při hře přišly jako poměrně logické. Poslední věcí, která mne nadchla, je herní doba. Celá kampaň se dá odehrát za jeden dva dny a některé kratší scénáře (samotná Barbarossa, od vylodění v Normandii po pád Berlína apod.) půjdou hře znalým hráčům odehrát i za dobu kratší. 

Pro mne je tohle jasný přírůstek do wishlistu - ideální míra komplexity pravidel, stravitelná herní doba a volnost v rozhodování. Siaron má pravdu, že pro pět hráčů tato hra rozhodně není. Ideální jsou dva nebo tři, ve čtyřech bych si to ještě dovedl představit v podobě, kterou Siaron navrhoval - dva Spojenci (SSSR + VB, FR, USA) a dva z Osy (Německo - východní fronta + Itálie a Německo západní fronta). A ponaučení ze hry? Na obranu Paříže před Němci nestačí ani půl milionu padlých Francouzů.