Stát se hrdinou

Hry na hrdiny umožňují hráčům skvělé věci. Tou první je prožít si svá vysněná dobrodružství ve fantastických světech a s takovou volností v rozhodování, že obdobný zážitek nemůže nabídnout žádná stolní ani počítačová hra. Lidská představivost, reakce na konání druhých a pohotové reakce zatím nelze nijak nahradit a zřejmě ani dlouho nepůjde. Proto mají tyto hry s knížkou, papírem, tužkou a pár kostkami stále místo na herním stole. Navíc je značný rozdíl, pokud s někým hrajete prostřednictvím internetu a pokud sedí vedle vás.

Tradice papíru, tužky a kostky

Skutečný počátek her na hrdiny bychom asi nedohledali, neboť s přirozenou lidskou hravostí zřejmě vznikaly již před mnoha a mnoha lety a zřejmě staletími. První hrou, která prolomila hranici zábavy pár přátel a stala se postupně celosvětovým fenoménem, bylo Dungeons & Dragons, které vytvořil Gary Gygax. Téměř ve stejnou dobu se dočkaly prvních publikací i gamebooky v podobě série Choose Your Own Adventure.

Základní hra spočívala ve vytvoření hrdiny pomocí několika číselných hodnot a následně se družina takto stvořených hrdinů pustila do procházení podzemí, boje se skřety a dalšími příšerami a získávání pokladů. Dnes se tomuto stylu říká old-school a nejlépe ho vyjadřuje jasné zaměření na komplexní soubojový systém a naopak malé zaměření na psychický a emoční rozvoj postav.

S postupem času a s novými herními značkami a světy se začalo ustupovat od komplexních soubojových systémů a pozornost se obrátila k hrdinům. Tak se objevila například hra Call of Cthulhu, kde v hororovém prostředí hrdinové nejenom mohli snadněji přijít k úhoně, ale důležitý byl i jejich psychický stav.

Momentálně je nabídka her nesmírně široká a každý si může vyzkoušet systém, který představuje ideálně zábavný mix obou stylů. Stejně tak prakticky neexistuje žánrové omezení a existují i samostatné systémy bez zasazení, na které si hráči mohou navěsit libovolné téma, viz. FATE.

 

Moderní doba jedniček a nul

Hry na hrdiny vždy přitahovaly zvláštní skupiny nadšenců, mezi něž patřili i nadšenci do rychle se vyvíjejících počítačových technologií. Ačkoliv to nebyl primární záměr výrobců, počítače se začaly rychle šířit pomocí her, přičemž rychle rostoucím žánrem byly i v tomto případě rpg hry.

Možná vás to překvapí, ale první virtuální variace na hru Dungeons & Dragons vzniklay na univerzitách již v roce 1974, i když v té době byla grafická i technologická podoba samozřejmě velmi střídmá. Hry nabízející zážitek pro jednoho, kde nebylo třeba dalších hráčů a roli Game Mastera obstaral počítač. Výhodou byla rychlost, se kterou počítače dokázaly vyhodnocovat hráčovy akce a nikdy se jim nestalo, že by zapomněly na nějaké pravidlo, bonus či postih. Na základě pravidel hry Dungeons & Dragons jsme si tak mohli užít např. série Baldur's Gate a Icewind Dale, nebo Planescape Torment. Nezávisle na zažitých papírových rpg systémech dále vznikaly desítky a stovky dalších titulů.

I přes napínavé zážitky a poutavé příběhy se hráči nechtěli vzdát možnosti hrát společně a tak kromě kooperativních variant her pro jednoho začaly vznikat hry pro více hráčů – multiplayerové. První textové hry se objevují v roce 1974, ale skutečné rozšíření přichází až v roce 1997, kdy Richard Garriott představil hru Ultima Online. Internetové spojení se rapidně zlepšovalo a finální ukázkou zájmu hráčů se stalo dílo společnosti Blizzard Entertainment zasazené do fantasy světa známého z jejich série strategií. World of Warcraft vyšel v roce 2014 a svou dominantní pozici si drží dodnes.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že žánr RPG her dnes již tolik netáhne a je postupně nahrazován jednoduchými "casual", MOBA či frenetickými hack & slash či FPS hrami, není situace až tak špatná. V roce 2012 zažil návrat dlouho mrtvý žánr krokovacích dungeonů díky hře Legend of Grimrock následovaný novým dílem série Might & Magic. Díky crowdfundingu se na serverech jako je Kickstarter či IndieGoGo podařilo s velkým přesahem zafinancovat vývoj klasického izometrického Pillars of Eternity (vydání v roce 2015) od tvůrců původních sérií Baldur's Gate a Icewind Dale. Stejně tak se podařilo přivést na svět post-apo Wasteland 2 ve znamení původních Falloutů či nepřímého následovatele Planescape Torment v podání Tides of Numenera. V kombinaci s velkým úspěchem sérií Zaklínač či The Elder Scrolls se mají hráči RPG videoher stále na co těšit.

Spojující budoucnost?

Ačkoliv se i dnes dodržuje tradice “papírových” her na hrdiny, kde má každý na papíře svůj deník, tužku s gumou a kostky, technologický pokrok nelze zastavit ani ignorovat. Každý má doma počítač a při sobě nosí moderní mobilní zařízení v podobě telefonu či tabletu, jejichž výkon a možnosti zobrazení jsme si před nedávnou dobou uměli jenom obtížně představit. Na tuto situaci dynamicky se rozvíjející a technologický pokrok prosazující společnosti nutně reagují i tvůrci her.

Stále častěji se tak setkáváme s rozmanitými aplikacemi usnadňujícími hraní - ať už jde o simulaci hodů kostek, digitální deník postavy nebo pravidlové přehledy s velmi rychlým vyhledáváním klíčových slov a databází kouzel. Některé společnosti již přímo vyvíjejí pro své hry doplňky, nebo dokonce kompletně převádějí stolní hry do digitální podoby. V posledních několika letech se také objevují stolní hry, jejichž integrovanou součástí je herní aplikace, která hraje proti hráčům nebo vyhodnocuje herní akce. Několik studií dokonce pracuje na (zatím notně omezených) programech, které by částečně nahrazovaly pozici game mastera a všichni hráči tak hráli kooperativně proti hře. Tyto programy jsou zatím v plenkách a mají přinejlepším podobu o něco více interaktivních gamebooků, ale s rychlým pokrokem technologií bychom se i této varianty mohli dočkat.

Kromě těchto programů se čím dál častěji objevují zajímavé prvky z hlav technologických a herních nadšenců, které zřejmě mnohé napovídají o budoucím směřování. Projektory využívané pro zobrazování herní plochy namísto prostých papírových map a čtvercových herních podložek, rozšířená realita, dynamické začlenění podkresové hudby a mnohé další prvky již zřejmě nejsou věcí science fiction, ale nevyhnutelně se blížící realitou.

Komunitní weby

D20 v kostce

Český komunitní web s články věnujícími se hrám na hrdiny, recenzemi, diskuzním fórem a stránkou s odkazy. Chcete se podělit o povedené hlášky z vašich sezení, najít skupinu hráčů, nebo si jenom přečíst, co se ve světe her na hrdiny děje nového? Více najdete po kliknutí na obrázek níže:

unnamed

RPG fórum

Česko-slovenské fórum určené všem fanouškům her na hrdiny. Kromě diskuzí, ve kterých si můžete vyměňovat příběhy a nápady nejenom s ostatními hráči, ale i s českými a slovenskými herními autory, zde najdete i recenze nebo fanoušky vytvořené hry. Navíc zde najdete informace o každoroční soutěži RPG kuchařka, které se mohou zúčastnit všichni, kdo mají zájem a dost elánu na tvorbu vlastní hry dle určitých podmínek. Více se dozvíte po kliknutí na obrázek níže:

 

RPG Geek

Podobně jako existuje mezinárodní databáze her a diskuzní fórum pro stolní hry, provozuje stejná skupina obdobné stránky i pro fanoušky her na hrdiny. Stránky sice nejsou tak aktivní jako jejich na stolní hry zaměřený bratr, ale i tak nabízí dostatek zajímavých informací. Stránky jsou v anglickém jazyce. Více najdete po kliknutí na obrázek níže:

Kde sehnat hry na hrdiny

Drive Thru RPG

Jeden z nejznámějších online obchodů s RPG hrami. Na těchto stránkách najdete nepřeberné množství her - od mikro-her po obsáhlé a komplexní systémy, od fantasy přes noir, western a horor až po science fiction. V nabídce nemají pouze elektronické verze her (převážně formát PDF), ale je zde i možnost objednat si tištěné verze některých produktů. Většina her je v anglickém či jiném cizím jazyce, češtinu budete bohužel hledat marně. Více najdete po kliknutí na obrázek níže:

Fantasy obchod

Pokud víte, co chybí vaší sbírce, můžete se obrátit na online prodejnu s všeříkajícím názvem - Fantasy obchod. Široká nabídka stolních i rpg her, doplňků pro larp i fanouškovské předměty. Nepřeberná nabídka neustále se rozšiřující o novinky na herním trhu, kde jedinou nevýhodou může být fakt, že kvůli obří nabídce je (mimo hlavní a nejprodávanější kousky) mnoho položek nedostupných, nebo je potřeba je objednat. Více najdete nan stránkách obchodu po kliknutí na obrázek níže:

Herní

Kamenná prodejna a e-shop věnovaný všem formám hraní. Najdete zde stolní hry, RPG, videohry, válečné hry s miniaturami, potřeby pro barvení modelů a mnoho dalšího. Zároveň jde o herní klub pořádající pravidelná hraní a tematické akce.. Pro více informací klikněte na obrázek níže:

 

Mephit / Tomovy hry

Dříve pouze Mephit, ovšem po spojení s obchodem Tomovy hry v roce 2016, se tato pražská prodejna stává hlavním místem, kde sehnat hry na hrdiny. Nabídka zahrnuje české i zahraniční tituly, stejně jako herní doplňky - karty, kostky, mapy, figurky apod. Pro více informací klikněte na obrázek níže: